WWW.FABIACLUB.PL
http://www.fabiaclub.pl/forum-pl/

[F1] Wymiana zbiornika wyrównawczego i płynu chłodniczego.
http://www.fabiaclub.pl/forum-pl/viewtopic.php?f=25&t=13463
Strona 1 z 1

Autor:  yarro_t [ 09.04.2011, 15:04 ]
Tytuł:  Wymiana zbiornika wyrównawczego i płynu chłodniczego.

Jakiś czas temu i mnie dopadła mrugająca, czerwona kontrolka od poziomu płynu, mimo, ze poziom byl zachowany między min a max. Przy okazji roboty przy zbiorniku postanowiłem wimienic rownież płyn robiac przy tym kilka zdjęc.

Z racji tego, że przy układzie chłodzenia nic nie było ruszane od 10 lat, nie dałem rady odkręcic kranika spustowego. Za radą kolegi Krzychu_W zdjąłem gumową rurę z dolnej cześci chłodnicy (zdjęcie poniżej). Czarną strzałka zaznaczona jest obejma, która trzyma rurę na swoim miejscu. ŻEBY SPUŚCIC CAŁY PŁYN Z UKŁADU, SILNIK MUSI BYC CIEPŁY!!!:

Obrazek

Do zdjęcia w/w obejmy posłużyłem się kombinerkami. Z założęniem jej juz nie było tak kolorowo- kombinerki mają za mały rozchył ponieważ obejma na samej gumowej rurze zacisnęła się bardziej. Do założęnia jej spowrotem przydały się szczypce (zdjecie poniżej):

Obrazek

Żeby zdemontowac zbiornik, należy te czarne "cus" sztuk 2, (zaznaczone na czerwono), wyciagnąc do góry. Pod czarnymi "cusiami" znajdują sie śruby o rozmiarze 10, do ich odkrecenia bardzo przydał sie klucz nasadowy (zdjęcie poniżej):

Obrazek

Do zbiorniczka przyczepione są jeszcze dwie cienkie rury (zdjecie poniżej), ale to juz tylko formalnośc- kombinerki w dłoń i do dzieła. Sam zbiornik do karoserii jest tylko "wciśnięty", w tym celu należy chwycic go w obie dłonie i wyszarpywac do góry.

Obrazek

Samego płynu w układzie jest ok 5 litrów (zdjecie poniżej).

Obrazek

Nowy płyn jaki wlałem to G12. Kupiłem go 3 litry i rozrobiłem z wodą demineralizowaną w proporcjach 1:1. Zostało mi jeszcze troche na ewentualne dolewki.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/