Teraz jest 29.03.2024, 14:21



Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
[F1] Naprawa przewodów w peszlu bagażnika fabia sedan 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.10.2009, 21:58
Lokalizacja: prowincja
Posty: 12694
Podziękował: 189
Pomógł: 402

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 1Z5/K12
Rok prod.: 2012/2005
Województwo: podkarpackie
Post Naprawa przewodów w peszlu bagażnika fabia sedan
Dzisiaj zabrałem się wreszcie za tę typową dla sedanów usterkę i przy okazji uwieczniłem zmagania. U mnie zaczęło się od braku oświetlenia bagażnika, a potem nie działał SAFE (czyli po otwarciu auta bagażnik też był cały czas otwarty - brak reakcji na otwarcie drzwi kierowcy).

Do przeprowadzenia naprawy nie potrzebujemy żadnych wyszukanych narzędzi, poza tym, co w posiadaniu każdego faceta być powinno :-)

Na początek zdejmujemy trójkąt i jego uchwyt, a potem całą tapicerkę na klapie. Jest tam całkiem sporo ukrytych wkretów na krzyżak (takich z włochatymi łbami):

Obrazek

Tak wygląda klapa "łysa":

Obrazek

Odpinamy złącza podświetlenia tablicy i zamka klapy:

Obrazek

Wypinamy wiązkę przewodów z zatrzasków w klapie:

Obrazek

Odpinamy tapicerkę lewego boczku bagażnika. Przy odrobinie szczęścia/wprawy elementy montażowe można użyć ponownie:

Obrazek

Odchylamy tapicerkę:

Obrazek

Wypinamy lub wyrywamy pionową wiązkę idącą do gumowego peszla z zatrzasków w blasze bagażnika (w zależności od tego jak sprawnie nam to wyjdzie):

Obrazek

Teraz mamy przewody z obu stron luźne i można przesunąć na nich sam gumowy wężyk w celu zlokalizowania uszkodzenia:

Obrazek

Oto i one - 2 przewody przełamane i kolejne w drodze do tego samego stanu:

Obrazek

Przeciąłem wszystkie i usunąłem uszkodzone fragmenty. Teraz trzeba przeciągnąć całą wiązkę przez wężyk. Ja użyłem cienkiego drutu stalowego. Do tej operacji trzeba najwięcej cierpliwości...

Obrazek

...ale w końcu się uda:

Obrazek

Potem można już lutować. Ja akurat wybrałem konektory zaciskane:

Obrazek

Obrazek

Napotkałem problem w postaci dwóch przewodów oznaczonych tymi samymi kolorami (brązowo-zielony). Podpiąłem na chybił trafił i sprawdziłem działanie zamka, oświetlenia rejestracji i bagażnika. Musiałem zamienić przewody żeby wszystko działało (i wpiąć wszystkie wtyczki wiązki, bo przy wiszących luzem nie było oświetlenia bagażnika).

Po przetestowaniu działania wszystkich funkcji izolujemy porządnie poszczególne przewody i montujemy wężyk (pomaga mały płaski śrubokręt):

Obrazek

Przy okazji można założyć lepsze źródło światła do bagażnika (dałem tu 5x LED SMD):

Obrazek

Teraz pozostaje już tylko założyć lewy boczek, wpiąć wiązkę do klapy, założyć tapicerkę i posprzątać śmieci (resztki izolacji przewodów itp.).

Za kilka lat pewnie znów przełamią się przewody na mrozie...

Można użyć innych, ale ja miałem przygotowane zbyt grube (nie sądziłem, że w peszlu jest ich aż 6!) i nie byłem w stanie pomieścić je w tym wężyku. Poza tym mam takie podejrzenie, że do przełamania przewodów przyczynił si,ę konkretnie ten plastikowy uchwyt mocujący wężyk do zawiasu klapy (dokładnie przy jego końcu się przełamały). teraz go już nie zakładałem.

Inspiracje do naprawy znalazłem na forum (nie pamiętam autora). Był to sam opis, więc pomyślałem, że warto dodać zdjęcia.

_________________
O ślepych za dnia: http://tinyurl.com/jenvmux
Proste jedzenie: https://prostejedzenieblog.wordpress.com
Skrót od tysiąca to "tys.", a nie "tyś". "Tyś" znaczy "ty jesteś".


Niżej 5 podpisani użytkownicy dziękują weuek za ten post:
amadeusz86, MarekW, szczepix, Wojol, zibija66
11.03.2012, 01:17
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL