Teraz jest 27.04.2024, 07:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Czy można odpalać auto na gazie?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 06.07.2010, 19:41
Lokalizacja: Jaworzno
Posty: 148
Podziękował: 0
Pomógł: 11

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Samochód: Elegance
Rok prod.: 2000
Województwo: śląskie
Post Czy można odpalać auto na gazie??
Witam, chciałbym spytać czy można bez 'uszkodzeń' i efektów ubocznych dla silnika odpalać samochód bezpośrednio na gazie?
Wiem, że zimą i przy niskich temperaturach jest to nie zalecane, ale teraz na przełomie wiosna/lato?
W instrukcji od instalacji gazowej jest napisane, że odpalanie na gazie dotyczy tylko awaryjnych przypadków, czy to prawda? Wczoraj próbowałem i bez problemu i zająknięcia pali od razu na lpg.

Autko to F1 1.4 16V 75 KM AUA.
Instalacja gazowa Landi Renzo OMEGAS

Reduktor : LR (chyba skrót od landi)
Układ kontroli składu: OMEGAS
Wielozawór: Tomasetto
Zbiornik: Stako.


18.05.2011, 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 15.05.2008, 19:59
Lokalizacja: Jaworzno
Posty: 122
Podziękował: 2
Pomógł: 1

Silnik: BLS-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Rok prod.: 2003
Województwo: śląskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
Można odpalać na gazie, natomiast nie jest to wskazane gdyż jest to tak zwany "suchy start", poza tym przy zimnym silniku (chłodny płyn chłodniczy) mieszanka gazu może nie rozprężać się idealnie więc i spalać może się różnie.


18.05.2011, 19:52
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 29.04.2011, 11:48
Posty: 4
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZF-1.4 8V 60KM
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
Witam. Jeśli bardzo chcesz - myślę, że możesz odpalać na gazie. Ale co jakiś czas odpal na benzynie i niech pochodzi chwilkę. Inaczej zapieką się wtryskiwacze benzynowe. Ale zima pewnie i tak nie odpalisz na gazie, więc noPB konieczne :-)

Ja robię tak: Odpalam na noPB i po kilku sekundach lekko na gaz - przełącza się na LPG. Tak samo zimą i latem. Instalacja ma 6 lat, rok temu wymieniłem membrany w parowniku.
Pozdrawiam.


19.05.2011, 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 22.01.2011, 09:44
Lokalizacja: Orneta
Posty: 139
Podziękował: 4
Pomógł: 0

Silnik: AZE-1.4 8V 60KM
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: warmińsko-mazurskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
arturo7 napisał(a):
Ja robię tak: Odpalam na noPB i po kilku sekundach lekko na gaz - przełącza się na LPG. Tak samo zimą i latem. Instalacja ma 6 lat, rok temu wymieniłem membrany w parowniku.
Pozdrawiam.


A jak z innymi elementami przy takim użytkowaniu, Czy sonda, świece,cewki padają jakoś częściej wtedy? Kolega ma taki sam silnik co ja i z tego co słyszałem one raczej dobrze znoszą gaz


19.05.2011, 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 29.04.2011, 11:48
Posty: 4
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZF-1.4 8V 60KM
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
:arrow: Kamilo2410 : Tak też mówią, że te silniki dobrze znoszą jazdę na gazie. W sumie u mnie padła jakiś czas temu sonda, ta 2-ga, za katalizatorem. Ale myślę, że LPG nie miało na to żadnego wpływu, upaliła się grzałka, pewnie ze starości... samochód ma 10 lat.

Poza tym silnik jest jeszcze całkiem w niezłym stanie. Oleju nie bierze. Świece poprzednio miałem NGK, wymieniłem po 65 tys. i co ciekawe - pewnie by jeszcze działały, bo nic nie wskazywało że coś z nimi nie tak. Teraz wkręciłem Boscha - jedno-elektrodowe. Ustawiłem odstęp 1.0mm - jeździ się normalnie, choć świece o połowę tańsze :-)

Pozdrawiam.


20.05.2011, 06:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 22.01.2011, 09:44
Lokalizacja: Orneta
Posty: 139
Podziękował: 4
Pomógł: 0

Silnik: AZE-1.4 8V 60KM
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: warmińsko-mazurskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
[quote="arturo7"]Kamilo2410 : Tak też mówią, że te silniki dobrze znoszą jazdę na gazie. W sumie u mnie padła jakiś czas temu sonda, ta 2-ga, za katalizatorem. Ale myślę, że LPG nie miało na to żadnego wpływu, upaliła się grzałka, pewnie ze starości... samochód ma 10 lat.

Poza tym silnik jest jeszcze całkiem w niezłym stanie. Oleju nie bierze. Świece poprzednio miałem NGK, wymieniłem po 65 tys. i co ciekawe - pewnie by jeszcze działały, bo nic nie wskazywało że coś z nimi nie tak. Teraz wkręciłem Boscha - jedno-elektrodowe. Ustawiłem odstęp 1.0mm - jeździ się normalnie, choć świece o połowę tańsze :-)[

Właśnie u mnie też padła ta sonda za katem i błąd dotyczy obwodu grzałki ale mi gazownik mówił że nie ma ona wpływu na spalanie a z tymi świecami to ciekawe co mówisz faktycznie żywotne w takim razie;) szerokości i oby tak dalej


20.05.2011, 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 29.04.2011, 11:48
Posty: 4
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZF-1.4 8V 60KM
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
Witam.

Co do spalania, gdy nie działa grzałka II-giej sondy, to różnie piszą. Ma to na pewno wpływ na pracę silnika na benzynie. Ale na gazie pewnie masz rację, że nie ma znaczenia.
Ja wymieniłem, bo wkurzała mnie kontrolka na zegarach. Poza tym używane sondy na AlleDrogo.pl są w dość sensownych cenach (ja zapłaciłem 70+wysyłka).

Jeśli dużo jeździsz - kupuj świece NGK. Są dobre - choć dość drogie. Za to można sporo przeciągnąć termin wymiany.
Pozdrawiam.


21.05.2011, 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 22.01.2011, 09:44
Lokalizacja: Orneta
Posty: 139
Podziękował: 4
Pomógł: 0

Silnik: AZE-1.4 8V 60KM
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: warmińsko-mazurskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
arturo7 napisał(a):
Jeśli dużo jeździsz - kupuj świece NGK. Są dobre - choć dość drogie. Za to można sporo przeciągnąć termin wymiany.
Pozdrawiam.


A może kolega napisać jaki symbol dokładnie tych świec NGK ? Bo rozumiem że chodzi o 1 elektrodowe... a co do kontrolki to u mnie się nie wyświetla na szczęście na zegarach


22.05.2011, 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 22.03.2011, 22:00
Posty: 239
Podziękował: 1
Pomógł: 2

Silnik: inny silnik
Samochód: Chevy Aveo
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
Jest jeszcze jedna kwestia. Niektóre instalacje (chyba tylko sekwencje, ale pewności nie mam) mają w sterowniku zaprogramowane pewne ograniczenie, że np. tylko 5 razy można uruchomić auto na gazie, potem trzeba specjalnym programem w serwisie coś wykasować/ustawić w kompie. Nie wiem o co chodzi, mój gazownik tłumaczył to bardzo naukowym językiem:)

Na koniec dodał że butelkę piwa również można otworzyć siekierą - ale to mało popularna metoda z pewnych względów :mrgreen:

_________________
Obrazek


23.05.2011, 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 22.01.2011, 09:44
Lokalizacja: Orneta
Posty: 139
Podziękował: 4
Pomógł: 0

Silnik: AZE-1.4 8V 60KM
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: warmińsko-mazurskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
[quote="benny86"]est jeszcze jedna kwestia. Niektóre instalacje (chyba tylko sekwencje, ale pewności nie mam) mają w sterowniku zaprogramowane pewne ograniczenie, że np. tylko 5 razy można uruchomić auto na gazie, potem trzeba specjalnym programem w serwisie coś wykasować/ustawić w kompie. Nie wiem o co chodzi, mój gazownik tłumaczył to bardzo naukowym językiem:)

U mnie w instrukcji jest że można tylko awaryjnie uruchamiać na gazie. Zresztą nie próbowałem tego bo i tak szkoda mi silnika bo te 10sek po rozgrzaniu przejścia na gaz to znikome ilości benzynki. Chyba że ktoś jeździ jako listonosz to wtedy można kombinować:)


23.05.2011, 19:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30.01.2009, 20:16
Lokalizacja: Krakow/Tychy
Posty: 18
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: BBY-1.4 16V 75KM
Samochód: Skoda Fabia II kombi
Rok prod.: 2008
Województwo: małopolskie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
U mnie w BR sequent 24 nie ma mozliwosci odpalenia na gazie. Rozruch tylko na benzynie.

Znajomy ma BRC plug&drive (na 6 cylindrowym silniku) i on ma mozliwosc odpalenia na gazie, ale tylko w sytuacjach awaryjnych. Podobniez 5 razy i potem musi jechac na serwis, zeby mu wykasowali licznik (lub cos w ten desen).

Stare instalacje (2 generacja) - nie ma problemu z odpalaniem na gazie. przynajmniej w lecie w zimie ojciec wolal Fele odpalac jednak na benzynie. :)

_________________
Obrazek


28.05.2011, 11:48
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 13.04.2011, 22:54
Posty: 193
Podziękował: 0
Pomógł: 14

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: classic
Rok prod.: 2002
Województwo: łódzkie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
Witam
Mam instalację sekwencyjną i nie ma możliwości zapalania na gazie.
Przełącza się sama po osiągnięciu temp 25C.To zabezpieczenie przed zalaniem silnika fazą ciekłą gazu.
Żeby nie było buum.
Marek


30.05.2011, 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 10.04.2006, 11:06
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Posty: 303
Podziękował: 0
Pomógł: 6

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: fabia 1.4/44kW
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
mmar58 napisał(a):
Witam
Przełącza się sama po osiągnięciu temp 25C.To zabezpieczenie przed zalaniem silnika fazą ciekłą gazu.
Żeby nie było buum.


A to ciekawa teoria. Możesz to rozwinąć w odniesieniu do V generacji LPG, gdzie gaz jest wtryskiwany właśnie w fazie ciekłej? ;-)


23.07.2011, 22:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 10.04.2006, 11:06
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Posty: 303
Podziękował: 0
Pomógł: 6

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: fabia 1.4/44kW
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post Re: Czy można odpalać auto na gazie??
adriang napisał(a):
Witam, chciałbym spytać czy można bez 'uszkodzeń' i efektów ubocznych dla silnika odpalać samochód bezpośrednio na gazie?


Dla silnika nie ma efektów ubocznych, za to dla reduktora są. Membrany są gumowe i źle znoszą niskie temperatury (gaz rozprężając się oziębia reduktor), guma w zimie jest jak plastik. :-)

Ja tak odpalałem przez kilka lat, w zimie to nawet przy -10*C mi odpalał, ale zamarzł reduktor przy -15*C i już ani na benzynie ani na gazie nie mogłem odpalić. :-)

Niestety teraz nie da razy już odpalić na LPG (nawet przy +20*C), reduktor ma 120tys. km i membrany są za sztywne, zapalić zapali, ale za chwilę zgaśnie i później ciężko odpalić nawet na benzynie.


23.07.2011, 22:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL