Teraz jest 09.05.2024, 00:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
ubezpiecznie OC 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16.01.2007, 08:12
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 114
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZF-1.4 8V 60KM
Samochód: Fabia 1,4 16v
Województwo: śląskie
Post ubezpiecznie OC
witam
dzisiaj przy kontroli przez policje okazalo sie ze nie mam waznego OC.(oc niewazne od 9miesiecy) na szczescie policjanci poscili mnie dalej. w domu nie moge znalesc oplaconej skladki.
1. w przypadku oplacenia skladki-czy ubezpieczyciel bez problemu wystawi jakis duplikat ubezpieczenia?
2. w przypadku nie oplacenia skladki i nie wymowienia ubezpieczenie czy ubezpiecznie sie przedluza automatycznie?
3. w przypadku nie zaplacenia skladki-dlaczego ubezpieczyciel nie upominal sie o kase? czy ma obowiazek przypominania o platnosciach OC?


05.02.2008, 21:02
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
1. oprócz potwierdzenia opłacenia powinieneś mieć również polisę możesz ją wozić jako dowód posiadania ubezpieczenia. Jeśłi zgubiłeś polisę to ubezpieczalnia powinna wystawić duplikat lub inne zaświadczenie.
2. OC przedłuża się automatycznie i brak jego opłacenia (w przypadku niewymówienia) może skutkować koniecznością zapłacenia zalgłej składki i nawet odsetek. (częsty problem przy zakupie używanego auta i ubezpieczeniu go w innej firmie i nie wymówieniu poprzedniego OC)
3. obowiązku nie ma - choć leży to w jego interesie, zazwyczaj jednak się upomina czasami z odsetkami (znajomi tak mieli)


05.02.2008, 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 16.01.2007, 08:12
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 114
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZF-1.4 8V 60KM
Samochód: Fabia 1,4 16v
Województwo: śląskie
Post 
dzieki za info. sprawa dotyczy nie mojego samochodu-natomiast mialem cieplo jak policjanic powiedzieli ze teraz to wzywaja lawete bo nie mam oc


05.02.2008, 21:29
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
miałeś dużo szczęścia, bo naprawdę w takich sytuacjach często kończy się na lawecie...


05.02.2008, 21:38
Zobacz profil

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Hmm, naprawdę miałeś dużo szczęścia. Holowanie nie jest jakimś widzimisie policjanta, a obligatoryjną czynnością przy stwierdzeniu braku dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Tę kwestie regulują przepisy ustawy "Prawo o Ruchu Drogowym".


10.03.2008, 09:50

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Fakt, miałeś szczęście. Niestety ostatnio ja takiego nie miałem :sciana:
Zatrzymano mnie do rutynowej kontroli, przedstawiłem prawo jazdy i dowód osobisty, jakież było moje zdziwienie kiedy sięgając po dokumenty auta zobaczyłem pustkę....
Szybka rozmowa z policjantem i 10 telefonów, dokumenty znalazły się w domu. Po 10 min papierki dostarczył mi brat. (szczęście w nieszczęściu, że zatrzymano mnie w rodzinnym mieście) W między czasie otrzymałem mandat za brak dokumentów, jedyne 100 zł. Po wypisaniu mandatu policjant swoim czujnym okiem przejrzał dokładnie papierki. Co się okazuje ? OC nie ważne, 5 dni przejechałem ! Bezczelny uśmiech policjanta i krótkie zdanie: "będzie holowanko" Wyobraźcie sobie uczucie kiedy na własnych oczach widzisz jak zabierają Ci samochód :smutny:
Stratny o 420 zł (mandat + koszt holowania) i bogatszy o dużo siwych włosów odzyskałem auto tego samego dnia wieczorem. Nie liczę ubezpieczenia które i tak przecież trzeba zapłacić.

3 Wnioski
Nie dobrze jest być jak to mundurowy ładnie mnie określił młodym kierowcą.
Nie wszyscy policjanci to ludzie.
Zawsze przed przekręceniem kluczyka w stacyjce sprawdź papierki.

Pozdrawiam i nikomu nie życzę takich przygód.


28.04.2008, 16:34

Dołączył(a): 24.05.2008, 22:05
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 80
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: CAVE-1.4 TSI 180KM
Skrzynia: GGU - 5b.
Samochód: Elegance
Rok prod.: 2004
Województwo: kujawsko-pomorskie
Post 
mark____ napisał(a):
Stratny o 420 zł (mandat + koszt holowania) i bogatszy o dużo siwych włosów odzyskałem auto tego samego dnia wieczorem. Nie liczę ubezpieczenia które i tak przecież trzeba zapłacić.


Muszę cię zmartwić mark____
Niestety najprawdopodobniej to nie ostatnie koszty w tej sprawie.
Jeszcze Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny upomni się o swoją dolę :smutny:
ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003r. Nr 124 poz. 1152 z późn. zmianami):
Cytuj:
Art. 88. 1. Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę.
2. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych:
1) w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
a) samochody osobowe - 500 euro,
b) samochody ciężarowe i autobusy - 800 euro,
c) pozostałe pojazdy - 100 euro,
2) w ubezpieczeniu OC rolników - 30 euro,
3) w ubezpieczeniu budynków rolniczych - 100 euro
- ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli kursów nr 1 w roku kontroli.
3. W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia, wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi:
1) 20 % opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 - w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni;
2) 50 % opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 - w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni;
3) 100 % opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 - w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.
4. Jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, nie przedstawi dokumentów stanowiących podstawę do ustalenia wysokości opłaty zgodnie z ust. 3, jest ona obowiązana wnieść opłatę w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1.

Czyli w twoim przypadku to wyjdzie około 850zł (jeśli przerwa w OC była krótsza niż 14 dni) oczywiście, jeśli gliniarze wysłali zawiadomienie do funduszu (mają taki obowiązek).

_________________
Obrazek


27.05.2008, 20:52
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 11.12.2005, 13:21
Lokalizacja: okolice Łodzi
Posty: 136
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Rok prod.: 2003
Województwo: łódzkie
Post 
khain napisał(a):
Muszę cię zmartwić mark____
Niestety najprawdopodobniej to nie ostatnie koszty w tej sprawie.
Jeszcze Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny upomni się o swoją dolę .


Myślę, że nie będzie tak źle ;) To co napisałeś dotyczy sytuacji, kiedy umowa ubezpieczeniowa nie została zawarta. Natomiast z opisu sytuacji wynika, że mark___ miał ważne ubezpieczenie (bo automatycznie przedłużono poprzednią polisę) tylko nieopłacone i nieudokumentowane.
Jeśli nasz Kolega nie wypowiedział tej umowy i nie zaszła sytuacja opisana w art. 28 p.2 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (...)

Cytuj:
art. 28
1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo

2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.


to można spać spokojnie (oczywiście po opłaceniu należnej składki :))


28.05.2008, 10:06
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL