Teraz jest 27.04.2024, 21:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Podatek od kupna samochodu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.04.2006, 17:48
Lokalizacja: [RMI]
Posty: 6869
Zdjęcia: 0
Podziękował: 196
Pomógł: 127

Silnik: CBZA-1.2 TSI 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: FII FL Style [Joy+Play]
Rok prod.: 2011
Województwo: podkarpackie
Post Podatek od kupna samochodu
Zakup auta z "drugiej ręki", którego wartość przekracza 1000 zł, nieodłącznie związany jest z obowiązkiem uiszczenia opłaty w urzędzie skarbowym. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wypełniania formularza PCC-3 lub PCC-3/A?

Podatek od czynności cywilno-prawnych, czyli wspomniane PCC, wynosi 2% wartości zakupionego samochodu. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Wówczas wymagana jest dopłata. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie, lecz cała procedura jest czasochłonna i tylko opóźnia rejestrację pojazdu.

Obowiązek zapłaty nie dotyczy tych osób, które nabyły pojazd w komisie lub u dealera. Transakcje te zostały już wcześniej objęte podatkiem VAT. Z opłaty PCC zwolnione są również osoby niepełnosprawne, które zakupiły samochód dla własnych potrzeb.

Pozostali nabywcy są zobowiązani ustawą, a także zapisem w umowie kupna-sprzedaży (koszty transakcji ponosi kupujący), do zapłaty podatku w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji. Opłatę należy uiścić we właściwym urzędzie skarbowym.

Opłata związana jest z wypełnieniem formularza PCC-3 lub PCC-3/A. Pierwszy z nich dotyczy tych transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli jednak auto będzie posiadało więcej właścicieli, wymagany jest dokument PCC-3/A, który posiada dodatkowe rubryki na informacje o podatnikach.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2012 roku, w zależności od statusu podatnika, w rubryce przeznaczonej na identyfikator podatkowy należy wpisać NIP lub PESEL. Wcześniej, był to tylko NIP. To samo dotyczy formularza PCC-3/A, który dotyczy pozostałych podatników.

Potrzebna jest również znajomość dokładnej nazwy modelu samochodu, który został zakupiony, a także kalkulator. Informacje dotyczące auta możemy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym otrzymanym od poprzedniego właściciela. Elementy formularza, które muszą zostać wypełnione przez kupującego to części A, B, C, D, G i H. Należy jednak zaznaczyć, że "G" obowiązuje jedynie w przypadku zakupu auta przez więcej, niż jedną osobę.

Najczęstszym problemem, na jaki natrafiają nabywcy aut, jest uzupełnienie części B. Nabywca musi zaznaczyć jedno z pięciu pól. Kłopot w tym, że żadne z nich nie jest nazwane wprost jako np. "Kupujący". W tym miejscu należy zakreślić pole "Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot".

W dalszych częściach formularza, C i D, należy zwięźle i szczegółowo opisać auto, a także obliczyć wysokość podatku. W przypadku opisu pojazdu, czyli przedmiotu transakcji, wymagane jest wpisanie marki, modelu, rodzaju nadwozia, numeru podwozia, pojemności silnika, roku produkcji i przebiegu. Wszystkie te informacje odnajdziemy w umowie kupna-sprzedaży lub dowodzie rejestracyjnym. Jeśli auto posiada wady bądź inne usterki, warto uwzględnić je w opisie, gdyż może to wpłynąć na obniżenie wysokości podatku. W niektórych przypadkach konieczne jest również podanie danych adresowych poprzedniego właściciela.

Część D, poświęcona wysokości składki, wymagana od nabywcy wpisania wartości rynkowej pojazdu. Kwota ta może być inna od tej, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Wartość rynkowa obliczana jest bowiem na podstawie wielu czynników, jak stan auta, jego przebieg lub ewentualne uszkodzenia. W związku z tym, przed uzupełnieniem formularza, należy sprawdzić pozostałe oferty rynkowe i wynik uśrednić. W razie wątpliwości, skorzystać z usług firm zajmujących się wyceną pojazdów.

W miejscu oznaczonym jako "Pozycja 26", wymagane jest wpisane stawki podatkowej, która w tej sytuacji wynosi wynosi 2%. Wynik wpisywany jest w pole "Pozycja 27".

Deklaracja podatkowa może zostać wysłana drogą pocztową lub doręczona osobiście. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy urzędników, którzy powinni udzielić rad i wskazówek dotyczących uzupełnienia wniosków PCC-3 i PCC-3/A.

Po uzupełnieniu wniosku nie pozostaje już nic innego, jak zapłacić podatek w kasie urzędu lub przelewem bankowym, a następnie skierować się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować nowo zakupiony pojazd.


motofakty.pl

_________________
KLUBOWE NAKLEJKI


Aloesowe suplementy -> FOREVER LIVING PRODUCTS - ZAPRASZAM
:!: :)
_____________________

FI 1.4 MPI {Fresh+} [AZE 60KM - FNK] Szary Skalisty F7F7 - 2002r.
FII 1.2 TSI {Style+Joy+Play} [CBZA 85KM - MFX] Rosso Brunello X7X7 - 2011r.


27.01.2013, 20:07
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04.01.2013, 06:08
Posty: 1070
Podziękował: 24
Pomógł: 15

Silnik: AZE-1.4 8V 60KM
Skrzynia: FCM - 5b.
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: zachodniopomorskie
Post Re: Podatek od kupna samochodu
Zawsze mozna uniknac owego podatku idac do tego samego miejsca i zalatwic to w postaci 'darowizny' :).

Szczerze, nie wiem jakie konsekwencje tego beda pozniej, ale zawsze to jakies rozwiazanie jest.


27.01.2013, 20:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL