Teraz jest 16.06.2024, 01:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Podłączenie minusa ze wzmacniacza. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24.04.2010, 22:25
Lokalizacja: Jejkowice/Rybnik
Posty: 448
Podziękował: 2
Pomógł: 11

Silnik: AQV-1.0 8V 50KM
Samochód: Skoda Fabia HTP
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Podłączenie minusa ze wzmacniacza.
Witam. Jest taki mały problem ze ze wzmacniaczem, że jak załączy się go, to na chwile tak "pierdzi" w głośnikach i po chwili przestaje i wszystko działa normalnie. Nie jest to wina wzmacniacza bo o tym już z kimś rozmawiałem. Minus przypiąłem do pierwszej lepszej śruby, żeby po prostu sprawdzić jak to gra. I teraz takie pytanie, bo słyszałem, że jeśli są jakieś stuki, pierdy itd. to minus ze wzmacniacza ciągnie się bezpośrednio do akumulatora. Natomiast druga osoba mi powiedziała, że tak nie można zrobić, bo akumulator może paść szybko. No więc teraz pytanie, czy można podłączyć wzmacniacz bezpośrednio do akumulatora?

_________________
Obrazek


23.02.2011, 17:06
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06.02.2011, 17:05
Lokalizacja: SH
Posty: 264
Zdjęcia: 13
Podziękował: 12
Pomógł: 6

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Honda Accord Sport 2.0 i-VTEC 155 KM
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Podłączenie minusa ze wzmacniacza.
Minus możesz podłaczyć do karoserii. Oczywiście miejsce to musisz oczyścić z lakieru itp,żeby dobre połączenie było. Warto też zapodać w to miejsce pastę stykową.
Ale jeżeli masz blisko, to możesz spokojnie pociągnąć od klemy akumulatora. Na pewno nie pogorszy to parametrów zasilania, a powinno wręcz odwrotnie.
Ja postanowiłem spróbować najpierw podłączyć się do karoserii, a w przypadku zakłóceń ciągnąć minus do akumulatora. Na razie nie zauważyłem żadnych dodatkowych "efektów" szpecących sygnał, więc tak zostało :)
Ale zacytuję tu znajomego:

Cytuj:
Nie łączyłbym minusa wzmacniacza z karoserią, ponieważ z doświadczenia wiadomo, że zakłócenia wdzierają się do układu rzadziej w przypadku podłączenia minusa wzmacniacza i akumulatora osobnym przewodem, niż przez masę. Teraz powstaje pytanie "Dlaczego?". Sama pętla masy faktycznie wydaje się ZWIĘKSZAĆ, jeśli zamiast podłączyć kabel minusowy wzmaniacza do karoserii poprowadzimy go aż do aku. Mowa tu o pętli powstającej od (minus aku) przez przewód minusowy zasilający radio do (minus radia) dalej przez ekran RCA do (minus wzmacniacza) przez przewód minusowy od zasilania wzmacniacza spowrotem do (minus aku). Wiadomo, że kabel zasilający wzmacniacz prowadzimy jak najdalej RCA, by uniknąć ich sprzężenia magnetycznego (dookoła kabla gdzie płynie nawet kilkadziesiąt amperów indukuje się znaczne pole magnetyczne, co prawda nie przemienne a zmienne, lecz itak lepiej unikać kontaktu z nim), awięc powiększamy pętlę. W tej pętli indukuje się prąd poprzez obecność zmiennego pola magnetycznego np. od alternatora. A ten prąd powoduje spadek napięcia na odcinku masy RCA. To napięcie dodaje się do napięcia wejściowego na wzmacniaczu i dlatego słyszymy pracę alternatora.
W momencie gdy odłączymy przewód minusowy i połączymy się do minusa aku przez "budę", pętla masy powinna się pomniejszyć a w zasadzie zniknąć (przewód RCA leży dosłownie na karoserii). Ale jak wcześniej napisałem przeważnie zakłóceń jest wtedy, na przekór, więcej. Być może jest to już jakiś inny rodzaj zakłóceń, nie mający związku z pętlą masy. Urządzeń prądu przemiennego, zainstalowanych z tyłu samochodu i podłączonych pod karoserię, raczej nie ma, więc dziwne by było, żeby w karoserii auta indukowały się jakieś różnice potencjałów (przemiennych w czasie) wskutek przepływających prądów.

Jak więc widzisz, zdania są podzielone, a teoria z praktyką różnie w parze chadzają ;)

_________________
Mój były Fabiszon: Obrazek Mój aktualny Accordeon: Obrazek Obrazek


23.02.2011, 18:38
Zobacz profil WWW GG Album osobisty
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24.04.2010, 22:25
Lokalizacja: Jejkowice/Rybnik
Posty: 448
Podziękował: 2
Pomógł: 11

Silnik: AQV-1.0 8V 50KM
Samochód: Skoda Fabia HTP
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Podłączenie minusa ze wzmacniacza.
Ok dzięki. Sprawe już wyjaśniłem. Ogólnie polecam tą lekturke.

http://www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCa ... 01beta.pdf

Pozdrawiam.

_________________
Obrazek


24.02.2011, 16:37
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL