Teraz jest 27.04.2024, 13:38



Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Sposób na zastany wkład zamka w drzwiach 
Autor Wiadomość
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Sposób na zastany wkład zamka w drzwiach
Sposób na rozruszanie zastanego zamka do którego nie idzie włożyć kluczyka lub przekręcić nim. Zasada składania zamka jest prawdopodobnie taka sama i zapadki raczej identyczne w F1 i F2 gdyż są płaskie kluczyki. Demontaż wkładki i rozbiórka opisana jest idealnie TUTAJ tylko trzeba robić od końca bo to montaż :). Tak też polecam robić tzn. nacisnąć płetwę, wyjąć zawleczkę płetwy, sprężynkę i resztę paści wszystko do momentu w którym utkniemy, a mianowicie, żeby wyciągnąć BĘBENEK z obudowy musimy mieć włożony kluczyk do bębenka żeby zapadki były w pozycji schowanej (zdjęcie 1). Niestety nasz kluczyk nie wchodzi do środka i teraz musimy ostro traktować go WD-40 i ruszać kluczykiem wkładając go z dość sporą częstotliwością i czasami ruszając też na boki w miarę mocno, lecz nie tak żeby złamać kluczyk. Nalać do środka, poczekać i znowu ruszać. Psikać tak aż kluczyk wejdzie i uda nam się przekręcić go. Wtedy bębenek nam wyjdzie wraz z włożonym kluczykiem. Ja walczyłem z tym prawie godzinę. Jesteśmy w połowie drogi. UWAGA NIE WYCIĄGAJCIE KLUCZYKA Z BĘBENKA bo zapadki powypadają !!! Tzn jeszcze nie róbcie tego. Teraz chwyćcie palcami zapadki tzn obejmijcie je palcami i wyciągajcie powoli kluczyk (zdjęcie 2). Zapadki zaczną wychodzić powoli. Teraz wyciągamy ostrożnie zapadki czymś i układamy tak, żeby spamiętać ich miejsce w którym były !!! Inaczej kluczyk nie będzie pasował. JA robiłem to na białej kartce i jedną stronę bębenka dałem na górę, a drugą na dół. Wyciągnijcie również sprężynki bo mogą być już ZGNIECIONE od czasu i brud w nich jest. Bębenek wyczyścić ładnie szczoteczką i ropą lub psikać tym WD-40 i czyścić. Teraz każdą zapadkę po kolei położyć na papier ścierny i suwać nią po papierze aż się WYCZYŚCI żeby ładnie się świeciła. Każdą zaraz testować czy delikatnie chodzi w bębenku po kolei i odkładać na karteczkę znowu w to samo miejsce, jak po przeczyszczeniu zapadka dalej ciężko idzie to szlifować aż będzie lekko chodziła. Jak każda jest już czysta i lekko chodzi to wkładamy i zaciskamy se palcem żeby nie wyskoczyły bo teraz w końcu lekko chodzą :) Można wspomóc się kluczykiem i też tak zalecam tzn wkładamy pierwszą wkładkę od strony kluczyka i delikatnie wkładamy kluczyk aż tylko chwyci tę zapadkę. Później kolejną i kluczyk i kolejna i kluczyk dalej itd., aż do końca (zdjęcie 4). Wkładamy bębenek do obudowy i składamy zamek do kupy wg instrukcji którą podałem na początku ze strony części skody.

Jak już nam uda się wydobyć bębenek ze środka
Obrazek

Przy włożonym kluczyku jak widać zapadki są wciśnięte i dlatego można obracać nim.
Obrazek

Po DELIKATNYM WYCIĄGNIĘCIU kluczyka zapadki się wysuwają jak widać, ale nie wszystkie bo niektóre są zapieczone
Obrazek

Wyciągnięte zapadki poukładane wg kolejności takiej jak były w bębenku
Obrazek

Wkładam po kolei zapadki od strony kluczyka i powoli wciskam kluczyk żeby wcześniejsze nie wypadły. Można iść na żywioł i wszystkie włożyć i później kluczyk, ale można się trochę z tym pobawić :)
Obrazek

Dodam tylko, że sposób ten jest również bardzo przydatny jeżeli z jakiegoś nieznanego powodu rozleci nam się zamek a zapadki są OK to do nowego zamka można przełożyć same zapadki i wtedy nasz stary kluczyk będzie pasował do nowego zamka.

Jest jeszcze jeden knif. Jeżeli zamek ci HACZY jak przekręcasz, bo np masz wyrobiony już kluczyk to wyciągnij bębenek i zobacz czy przy włożonym kluczyku do bębenka wszystkie zapadki idealnie przylegają do bębenka jak na 2 zdjęciu. Jeżeli któryś minimalnie odstaje to zapadka będzie haczyła podczas przekręcania kluczyka. Sposób to drobny pilniczek do metalu i spiłowanie do równego z bębenkiem.


edit:
rozmowa na jego temat została w dziale Forum techniczne [F1] wkładka do zamka

_________________
Obrazek


15.11.2013, 09:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL