Teraz jest 16.06.2024, 05:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Fabia II kombi w zimie pod obciążeniem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11.11.2008, 19:49
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 531
Zdjęcia: 6
Podziękował: 8
Pomógł: 31

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Sedan wersja Soul
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post Fabia II kombi w zimie pod obciążeniem
Przejechałem się ostatnio moją Fabią niezły kawałek z dużym bagażem i chciałem zapodac spostrzeżenia na temat prowadzenia się tego auta.
Warunki:
- dwie osoby, razem jakies ~140kg
- bagaż: dwie walizy, torba, plecak i ciuchy w bagażniku - jakies ~120kg
- koło zapasowe w przedziale tylnych siedzeń (?kg)
- dwie torby, drukarka, pudło z papierami, pościel w przedziale tylnych siedzeń ~60kg
Walizy wypełniały bagaznik do tylnej klapy, podróż rozpocząłem ze stanem pełny bak benzyny 0 gazu, w połowie drogi było 0,5 baku benzyny pełny bak 35l gazu.
Auto po załadowaniu zdrowo przysiadło na tylne koła a przód się podniósł, choć wg specyfikacji na pewno nie było przeciążone. Dowodem może być nie dobijanie tyłu do odbojów na wybojach.

Jazda w lekko prószącym śniegu po dobrze utrzymanej austriackej autostradzie nie wzbudziła żadnych spostrzeżeń. Na Słowacji po zatankowaniu i przejsciu na LPG pojawiło się wrażenie że jest jakby ślisko - kierownica lżej chodzi, jednak sprawdzanie przyczepności nie powodowało działania ABS, na Słowacji droga była całkiem sucha.
Stwierdziłem że to wpływ rozkładu obciążenia no i potwierdziłem to po przyjeździe do Polski na stacji benzynowej testując zachowanie auta na śniegu.

Auto bylo totalnie podsterowne, w ogóle nie chciało słuchać kierownicy przy prędkościach 30/h. Zaznaczam, że opony zimowe mam prawie nowe i takie zachowanie nigdy nie miało miejsca kiedy jeżdżę słabiej załadowanym autem.

Piszę więc ostrzeżenie:
Fabia II kombi, załadowana dość ciężko do krawędzi bagażnika, może być na śniegu niebezpieczna, jeżeli ktoś tego w zimie nie weźmie pod uwagę, bo zachowuje się zupełnie inaczej niż auto bez ładunku.
Może ktoś przetestował/przetestuje w ten sposób Fabię 1 kombi?
Czy zepsuli dobry projekt czy TTTM i miał zawsze?

_________________
Pozdrawiam, Krzysiek


02.02.2009, 15:18
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 22.12.2008, 23:04
Lokalizacja: Rumia
Posty: 158
Podziękował: 0
Pomógł: 4

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Samochód: Fabia 1 Combi comfort
Rok prod.: 2006
Województwo: pomorskie
Post 
z tego co widze w f1 kombi jest podobnie. mysle ze to normalne, gdyz rozklad mas sie zmienia i przednia os jest mniej dociazona. Natomias tylna ma w takim przypadku lepsza przyczepnosc. zauwazylem tez ze jesli podepnie sie przyczepe, ktora zaladowana jest tak ze wiekszy ciezar naciska na hak zjawisko jest podobne(nie sprawdone na sniegu, tylko na mokrym). kazde zaladowanie auta zmienia jego srodek ciezkosci, raz mamy go wyzej raz nizej, czasem z tylu a czasem gdzies w rejonie przednich foteli. pozostaje nam jedynie jazda ze swiadomoscia wystepujacych zmian. mysle ze kazdy to bedzie poprostu czul.


02.02.2009, 19:53
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
kiedyś Marekk pisał o kombiaku który go zdziwił na śliskim, tylko nie umiem tego teraz znaleźć i nie pamiętam czy jego spostrzeżenia nie były odwrotne do Twoich? ale już po prostu nie pamiętam...

jesli ktoś ma wiecej czasu może by odszukac tamten temat?


02.02.2009, 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 11.11.2008, 19:49
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 531
Zdjęcia: 6
Podziękował: 8
Pomógł: 31

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Sedan wersja Soul
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post 
kros napisał(a):
kiedyś Marekk pisał o kombiaku który go zdziwił na śliskim, tylko nie umiem tego teraz znaleźć i nie pamiętam czy jego spostrzeżenia nie były odwrotne do Twoich? ale już po prostu nie pamiętam...

To moje 3cie kombi z tym że poprzednie były duże z tylnym napędem...
Wtedy worek w bagażniku w zimie się przydawał. ;-)
Za lekki mam silniczek mimo że 1,6.
Jak ktoś ma 1,9TDI to na pewno ma mniejsze szanse coś takiego zauważyć.
Gdybym tą najcięższą walichę włożył do środka to pewnie bym nic ciekawego nie zauważył.
Wszystko zalezy od rozkładu obciążenia, tak jak napisał kolega Tomato. Dokładnie przypominało to jazdę z przyczepą jak na hak naciska.

_________________
Pozdrawiam, Krzysiek


02.02.2009, 22:48
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
Marekk miał F1 Combi SDI
tylko że Ty piszesz o podsterowności, a on na pusto o nadsterowności, co by pasowało jedno do drugiego...


02.02.2009, 23:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 19.10.2005, 22:55
Lokalizacja: Rybnik , Gliwice
Posty: 1042
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Touran
Rok prod.: 2006
Województwo: śląskie
Post 
znalazłem :) zima

_________________
touran Obrazek


03.02.2009, 23:39
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 11.11.2008, 19:49
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 531
Zdjęcia: 6
Podziękował: 8
Pomógł: 31

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Sedan wersja Soul
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post 
U mnie tył zarzuca tylko na ręcznym ;)
Bardzo to lubię - jak śnieżek popada.
W wąskich osiedlowych uliczkach na skrzyżowaniach jadę tak, żeby wyjeżdżać dokładnie pod kątem prostym I Fabka spisuje się tu bdb. Wystarczy dotknąć ręcznym tarcz na ułamek sekundy posłusznie kręci kuprem i po kontrze ideał wyprost. Ale żeby sama - nigdy.
Tajemnica zarzucania na pustym tkwi moim zdaniem tylko w oponach. Często z tyłu montowane sa te z gorszym bieżnikiem, wtedy może wyprzedzać przód...
Ja mam z tyłu Yokohamy V902, prowadzą świetnie i zarzucić na kopnym śniegu jest ciężko - trzeba wejść z gazem i dobrze pociągnąc ręczny. Ale na świeżym lekko ujeżdżonym to już co innego.
Oczywiście zabawy tylko jak nie ma ruchu z przeciwka. Mimo, że tor jazdy jest w 99% idealny 8-) jednak zawsze procent na niespodziankę zostaje. ;)

_________________
Pozdrawiam, Krzysiek


04.02.2009, 18:52
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL